söndag 12 september 2010

Chokladblomma


Chokladblomman har trivts jättebra i sin kruka utomhus under sommaren. Vuxit och blivit så stor, så stor. Snart dags att ta in och övervintra svalt och torrt i källaren.
Tagit in några blommor för att njuta av dem lite extra.

Doftar choklad - tyvärr har jag inte doftdator.

3 kommentarer:

Monica sa...

Jag har en likadan som jag ska försöka övervintra.

Kamila Irie sa...

Jätefin!
Vad är latinsk namn för den?

Margareta sa...

Common Name: Chocolate cosmos
Genus: Cosmos
Species: atrosanguineus